Bana hafızamın bir oyunu mu bu?

Akıllara durgunluk veren bir hafızam var. Mesela lise hazırlık sınıfımızda 9 (dokuz) cam olduğunu, üzerinden 17 (on yedi) yıl geçmiş olmasına rağmen, hiç unutmadım. Haftada 20 saat Main Course dersimize gelen, aile bireylerimden daha çok gördüğüm, idealist bir öğretmenimiz vardı: Feryal Hoca. Bir yılda üç seviye İngilizce ders kitabı bitirmemiz planlanıyordu ve istihbarat faaliyeti sonucu üst dönemlerden edindiğimiz bilgiye göre, Feryal Hoca her kitap bittiğinde sınıfta “Kitap Bitti Partisi” düzenliyordu. Feryal Hoca’nın idealistliği gereği, hiçbir işimizi “armut piş, ağzıma düş” usulü yapamayacağımız için, savaş alanına çevirdiğimiz sınıfı önce dip bucak temizlememiz gerekiyordu ki hijyenden uzak bir ortamda yemek yemeyelim. İşte o temizlik için camları sayıp bir camı temizleme işinin kaç kişiye düşeceğini hesapladık diye, evet sırf bu yüzden, ben o sınıfın cam sayısını unutamıyorum. Aynı şekilde Yeni Türkü’nün Maskeli Balo’sunu ilk kez o temizlik sırasında, başka bir şubeden arkadaşımız Ercan’ın getirdiği kasetten dinlediğimi de. Evet, kaset 😀

Bunun gibi hayati olmayan nice bilgi hafızamdaki yerini koruyadursun, geçen hafta Yalova’da başıma gelen olayın vahametini sizin takdirinize bırakıyorum. Uzun zamandır gitmek isteyip gidemediğim yerler listesinde sıra Yalova’daki Yürüyen Köşk’e gelmişti. Hikayesini anlatmayacağım, merak eden açıp okusun. Çeşitli kaynaklardan kontrol ettiğimiz hava durumu tahminlerine göre o gün Yalova’da gök gürültülü sağanak yağış olacaktı. İki kişi, iki şemsiye, bir sırt çantasıyla yola çıktık. Feribottan indikten sonra Yürüyen Köşk’e ulaşmak için tabela yönlendirmesiyle, köşkün adının hakkını versin diye oluşturulduğunu düşündüğüm, takriben 2-3 kilometrelik yürüyüş parkuruna girdik. Hava 28 dereceydi ve bütün gün bir damla yağmur düşmedi. Yürüyüş parkuru bitmek bilmeyince şemsiyeyi, kelime anlamına uygun olarak, yağmurdan değil güneşten korunmak için kullandık. Beynimiz eriyik kıvamına geldiğinde köşke varmıştık.

yürüyen köşk

Girişler 20 dakikada bir, biriken ziyaretçilerle toplu olarak yapılıyormuş ve  bilet yan taraftaki kafeteryadan alınıyormuş. Etrafta biraz dolandık. Köşkün arka tarafı ve yürüyüş parkurunun bir tarafı yemyeşil. Parkurun diğer tarafında boylu boyunca Marmara Denizi uzanıyor. İskelenin en ucuna yürüyüp manzaraya bir de oradan baktık. Doyamadık edemedik derken gittik kafeteryadan bileti aldık. Daha doğrusu ödemeyi yaptık, kasadaki kadın da bize fişi verdi. Fişi aldım, önce ikiye sonra dörde bölmek suretiyle yırttım. Üzerindeki yazılar okunmayacak hale gelene kadar yine yırttım; çünkü banka kartı bilgilerinin ve ismin okunmayacak hale gelmesi bunu gerektirirdi (Not: Ödemeyi nakit yaptık). Sonra da çöpe attım, geri döndüğümde arkadaşımın yüzündeki şaşkınlığa anlam veremiyordum.

“O bizim giriş biletimizdi. Neden attın?” derken yüzündeki hayal kırıklığını, “Salak yemin ederim geri zekâlı bu kız” bakışını kelimelerle nasıl anlatabilirim bilemiyorum. “Evet, giriş biletimizdi değil mi?” dedim. Kasadaki kadına gidip durumu anlattık. “O sizin giriş biletinizdi. Neden attınız?” derken o da aynı anlam içerikli bakışı fırlattı. Koltuklarım nasıl kabardı anlatamam 😀 Yan taraftan yapışkanlı not kağıdı alıp üzerine şöyle yazdı:

“2 kişi

Fiş yalnışlıkla yırtıldı.

Serpil”

Serpil ablanın yüzüne baktım. “Yalnış değil o, yanlış olacaktı.” demek istedim ama şansımı fazla da zorlamanın bir manası olmadığına kanaat getirip çıktım oradan. Girdik gezdik sonuçta. Fişi yırtmışım diye nedir bu yaygara yani?! 😀

*Fotoğraf: http://www.yalova.bel.tr/yalova-ulasim-rehberi/yuruyen-kosk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s