Are you sex?

İnsanların yorgunken, uykusuzken, dikkati dağınıkken, falanken filanken bazen dili sürçer. Konuşurken dili sürçer de yazarken ne olur bunu kimse düşünmemiş. Ben durur muyum? Hemen düşündüm ve dedim ki yazarken de elimiz sürçer. Bazen bu sürçmeler öyle bir hale gelir ki yer yarılsa da içine girsem dersiniz. Yalnız, o yer yarılmıyor, kimse de içine giremiyor. Bu gerçeği benden öğrendiğiniz için kendi adıma gururlu, sizin adınıza üzgünüm. Birazdan siz de benim adıma üzülebilirsiniz.

Oturduğum yerden 3-4 saat hiç kalkamadan, tuvalete bile gitmeye fırsat bulamadan çalıştığım günlerden bir gün, şirketin yurt dışı şubelerinden birinde çalışan (sonradan edindiğim bilgiye göre 50 yaşının üstünde) ecnebi bir abiyle  günlük olağan işlemimizi yapma vakti gelmişti. Abiyle her gün o işlemi yapıyor, arada hal hatır soruyor, iyi akşamlar veya iyi hafta sonları diliyorduk birbirimize ama yolda görsem tanımam, neye benzer falan hiç bilmiyorum. İşlemi yaptığımız platform normal bilgisayar ekranı ve klavyesi gibi değildi. Bir şey yazarken klavyenin silme tuşu vasıfsız işçi gibi kalıyordu. Bir de küçük harfle yazamıyordunuz. Klavye kendi kendine hüküm sürüyor, ben de kölesi gibi itaat ediyordum. Abiyle işlemi yaparken, canlı yayın yapan BBC program sunucusu gibi oluyordum yani. Hata yaparsam geri almam mümkün değildi. En fazla, yanlış yazdığım kelimenin yanına “EEEE” yazabiliyordum. Bu da o platformu kullananların dilinde, karşınızdakine “Elim sürçtü, silemiyorum biliyorsun, idare ediver.” demekti.

Abiyle konuşma penceresinden işlem için konuştuk, tutarı söyledi. Tam o sırada, diğer ekrandan bir şey kontrol etmem gerekti ama platformun raconu gereği o ekranda kimseyi 1-2 saniyeden uzun cevapsız bırakmamam gerekiyordu. Çok acil bir durum var diye bekletmem gerekiyorsa da “Azıcık bekleteyim abimi” minvalinde “SEC PLS” yazmam gerekiyordu “second please”in kısaltması olarak. Bunu da platform raconu gereği uzun uzun yazamıyordum. Şimdi düşünüyorum da öyle yazabilsem her şey çok güzel olacakmış ama ilk başladığım zamanlarda “THX FRD BIBI” yerine “THANKS FRIEND BYE” yazdığım için ekiptekilere bir süre geyik malzemesi olmuşluğum vardı. Bir daha öyle bir hataya düşemezdim. Platformu kuralına uygun kullanmayı biliyordum artık. Saksı değildim ben!!! Keşke saksı olsaymışım da, abiyi ekranda bekletmem gerekmeseymiş de, bekletmem gerektiği için “SEC PLS” yazmak durumunda kalmasaymışım. Çünkü yazamamışım. 30 yıla yakındır aynı şirketin aynı şubesinin aynı biriminde çalışan koskoca adama, klavye kurbanı olup “SEX PLS” yazmışım. Yanına sonsuza kadar “EEEE” yazmak, o yazıyı kaybetmek istedim ama sadece bu kadarını yazabildim; çünkü platformun raconu bunu gerektiriyordu. Abim bunu hiç görmemişçesine her günkü gibi işleme devam etti. Ben o konuşmayı, işlemin ispatı olarak faks makinesi gibi bir şeyden her günkü gibi yazdırdım. Çıktıyı müdür yardımcıma işlem onayı için her günkü gibi götürdüm. Müdür yardımcım, işlem kağıdına her günkü gibi paraf atarken, yaramazlığını itiraf eden çocuk gibi “Bakın ne oldu :(” diye o kısmı gösterdim. Ekipçe buna birkaç dakika gülündü. Ben kırmızının elli tonuna büründüm. Konuşma kaydını, bilmem kaç yıl şirket arşivinde saklanmak üzere klasöre yerleştirdim.

O yer yarılmıyor, kimse de içine giremiyor.

sex süt

*Fotoğraf: https://www.facebook.com/ickiliydibilmemne/photos/a.1442924706033927.1073741828.1442898292703235/1937151203277939

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s