Çift yarık deneyi

Interstellar filmini, vizyona girdiği dönemde ciddi bir zamanlama hatasıyla, muhtemelen çalışan birinin beyninin en yanık olduğu vakitte, bir cuma akşamı 21:00 seansında, iş arkadaşım ve onun kız arkadaşıyla izledim. Kızcağızın bünyesi normal olarak pes etti ve bir yerden sonra uyuyakaldı. He, biz uyanıktık da ne oldu? Sağlam kalan beyin hücrelerini de yakmış olduk. Çıkışta film üzerine biraz konuştuk, ettik derken evlere dağıldık. Film, yol boyunca ve hatta takip eden bir hafta kadar bir süre kafamı kurcalamaya devam etti. Nasıl bir kafayla o filme gitmeye karar verdiğime de şaşırıyorum hala. Kuantumu geçtim, normal fizikle en son münasebetim, lise birinci sınıf yıllarına tekabül ediyor. He bir de üniversitenin ilk yılında, ders çalışmakla pek işi olmayan kardeşim fizik sınavına çalışmıyor diye, oturup onun kitabından çalışmış, sonra anladığımı ona anlatmıştım. Bu da kişisel tarihime not düşülmesi gereken en büyük salaklıklarımdan biri olarak yer tutar hafızamda. Şimdi olsa, üstüne para verseler yapmam böyle bir şey. Kimse talep etmemiş, kendi dahiyane fikrimle kalkışmışım, öyle ilginç bir kafa… Diyeceğim o ki, fizik bilmiyorum ki kuantumunu anlayayım. Yine de, herkes hata yapar, bir gaflette bulundun ve izledin diyelim, tadında bırak değil mi? Ncık!

Filmden evvel, gözümün kitap almaya doymadığı, iki kitap bitirince beş kitap aldığım zamanlardan birinde, bir iş arkadaşımla birlikte Ben Miller’ın “Bilim Aslında Çok Eğlencelidir!” kitabını almıştık. Kitap, bir süredir okunacaklar listemde öylece duruyordu. Filmden sonra ufkum nasıl açılmışsa kitabı derhal okumaya karar verdim. Aynı hızla devreleri yakmaya da devam ettim tabii. Bir fikir atmışlar ortaya, sonra dayanaksız bu fikri desteklemek maksadıyla tonla formül çıkarmışlar, deneyler yapmışlar. İçinden çıkamayınca da “Aa, yanılmışız biz ya, öyle bir şey yokmuş!” demişler. Benim anladığımın kısa özeti buydu, bununla da bilime inancım sarsılmıştı. Aşağı yukarı aynı dönemlerde mühendis bir arkadaşım, çift yarık deneyini izleyip izlemediğimi sordu, kendisinin kafası çok karışmış. Senin kafanı karıştıran şeyi ben 9. sınıf fizik bilgimle kesin çözerim zaten! Doğru adrestesin, tebrikler.

İzledim. Beynim yapyandı bu defa. Tarif etmeye kelime bulamıyorum, öyle bir yanma. Bunun kısa ve/veya uzun özetini geçemeyeceğim için aşağıya videosunu bırakıyorum. İzleyebilirsiniz ama yazının devamının bir anlam ifade etmesi için izlemeniz şart. Sonra sövmeyin. Gerçi, izledikten sonra da sövme ihtimaliniz var ama mukadderat…

Deneyi izledim. Baktım olmuyor, bir de orijinal dilde izleyeyim dedim. Yine olmayınca, deneyin tartışıldığı açık oturumvari program kayıtlarını izledim. Deneyin, evde yapılmış basit versiyonlarını izledim. Bir müddet sonra, sağda, benzer videolar listesinde ne çıktıysa sırayla izlemeye başladım. Kafamı daha da karıştırmaktan hiçbir işe yaramadı. Arkadaşlarıma, sağımda solumda bulduğum herkese sapık gibi deney izletmeye başladım. Onların da kafasını karıştırdığımla kaldım. Mühendis arkadaşa döndüm ve dedim ki: “Bu çok saçma. ‘Aslında her şey kafamızda.’ deseler daha çok ikna olurdum.” dedim. Bu konuyu, ikna ol(a)mamış halimle, kendi nezdimde böylece kapanmış saydım. Eski günlerime dönmüş, kuantuma veda etmiştim. Bir zaman sonra, iş yerimden bir müdürün yılbaşı hediyesi olarak aldığı, Engin Geçtan’ın “Hayat” kitabını okumaya başladım. Kitabın fizikle falan hiçbir alakası yok. Yazar, psikiyatrı profesörü ve kişisel gözlemlerinden, tecrübelerinden, hastalarından, vb. bir sürü şeyden yola çıkarak değişik bir kitap yazmış. Kitabın girizgahını ne hikmetse, sırf kişisel ilgi alanına giriyor diye kuantumla yapmış. “Tövbe tövbe” deyip okumaya başladım, 47. sayfada beni şu iki paragraf karşıladı. “Nasıl acı çektiysem artık, iç huzurumu sağlayabilmem için karşıma bu çıktı herhalde.” diye düşündüm. Buyurun, deneyi izledikten sonra okuyup kendi kararınızı kendiniz verin.

hayat.jpg

Çift yarık deneyi” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s