Tamam da neden?

Şener Şen’in imkanlarını yetiremediği filmdeki (Çıplak Vatandaş) gibi, listelerimdeki kitapları okumaya vaktimi yetiremiyorum. Evet, listelerim; çünkü telefonda ayrı bir liste, bilgisayarda ayrı bir liste, hafızamda ayrı bir liste var. Son iş yerimdeki yetkilim, hayatımda ayrı bir yeri olan, tanıdığım en ilginç insanlardan biri, çok kitap okur, okuduklarıyla yetinmez bir o kadarını da dinlerdi. Hala öyle tabii. İngilizcemin bittiğini düşünmeye başlamamın üstünden biraz zaman geçince, “Bu böyle olmaz.” deyip, onun tavsiye ettiği kitaplardan birinin Youtube’a yüklenmiş versiyonunu dinlemeye karar verdim. “Hem okuduğum Türkçe kitapla karıştırmadan eş zamanlı olarak İngilizce bir kitap dinlemiş olurum, hem de kitabı zaten merak ediyordum, merakımı gidermiş olurum.” diye düşünüyordum.

discworld

Terry Pratchett’in Discworld serisinin ilk kitabı The Colour of Magic’in ilk kısmıyla başladım kitap dinleme macerama. Neredeyse hiçbir şey anlamıyor ama kendimden beklemediğim bir inatla, dinlemeye devam ediyordum. Bir saatin üzerinde bir kayıttı. Dolayısıyla tek seferde dinlemedim, taksit taksit oldu. Öyle böyle derken ilk kısım bitti. Anladıklarımla zihnimde bir bütünlük hala sağlanamamışken, inadım ilginç bir şekilde devam ediyordu. Sabrımın bittiği yere kadar dinleyecek, sabrımı da bitmemesi için mümkün olduğunca zorlayacaktım. İkinci kısma başlayalı çok olmamıştı ama biraz ara vermiştim. Bugün devam etmeye karar verdim. Kaydı açtım ve ta-taam! Silinmiş. Kitabı sekiz parçaya bölmüşler. Tüm parçaları duruyor. İkinci kısım neden siliniyor ki? Şakaysa komik değil, değilse de hiç değil.

Sık yaptığım bir şey olmadığı halde, kendi kendimi telkin yoluyla sakinleştirmeye çalıştım.

“+ Tamam Terelelliciğim. Şimdi, 2-3 yıl evvel dinlemeye başladığın ama yarıda bıraktığın bir başka kitap olan, Neil Gaiman – The Graveyard Book’u dinlemeyi dene. O bitene kadar belki yeniden yüklerler diğerinin ikinci kısmını da.

– Aferin Terelelliciğim, çok haklısın. Bunu deneyeceğim.

+ Teşekkürler Terelelliciğim, sen de öyle.” şeklinde kendimle uzlaşma dolu bir diyalog kurdum. Derhal arama kısmına “Neil Gaiman – The Graveyard Book” yazdım, arattım veee ta-taam x 2! O da yok. Başka versiyonları var ama onlar o zaman da hoşuma gitmediği için dinlediğimi seçmiştim sonunda. Onu da kaldırmışlar. Gittiğim yere varışımı haber veren sensörün varlık ihtimali gittikçe kuvvetleniyor. O sensörü bir bulsam… Ah!

*Fotoğraf: https://www.terrypratchettbooks.com/book/the-colour-of-magic/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s