Bana mı dedin bacım?

Ömrümün yüzde kaçının İstanbul trafiğinde geçtiğini bilme imkanım olsaydı keşke. Yollar, uykuya ayırdığımdan daha çok vaktimi alıyor olabilir. Bu üzücü ama şimdi süreğen acımı bir yana bırakıp, böyle yitip giden anlardan birinde yaşadığım ilginç bir şeyi anlatacağım.

Okuldan çıktım, yine yollardayım. Metroya bindim, stratejik noktalarımdan birine doğru ilerledim. Pusuya yattım, yer boşalırsa oturacağım. Boşalmazsa da sorun değil; çünkü orayı stratejik yapan, sadece oturma ihtimalim değil. Balık istifi yolculuk yapmak durumunda dahi oksijen oranının en fazla olduğu noktalardan biri. Her neyse, daha fazla ipucu verip kendime yeni rakipler çıkarmayacağım.

Otogar olduğunu tahmin ettiğim, şimdi net hatırlayamadığım bir istasyonda, bulunduğum yerde üç kişi inmek üzere hareketlendi. Pusuya yatan tek kişi ben olmadığımdan, en ufak hareketi gözleyen çirkef rakiplerim uzak noktalardan gelip, adeta hayalet Casper’mışım da, hedeflerine içimden geçerek gidebilirlermiş gibi üstüme çıkmaya yeltendiler. Böyle durumlarda, York düşesi asaletimle duruşumu dikleştirerek, “Buyurun geçin oturun. Sizin gibi çirkinleşerek oturacağıma, ayakta uzaya kadar gitmeyi yeğlerim.” bakışımı atıyorum. Onlar muhtemelen anlamıyor ama olsun. Stratejik noktalar saptayıp bütün yolculuğu buna göre planlıyor olmam, barbar ve yamyam bir ruha bürünmemi gerektirmiyor. Vaktin birinde, yanımda oturan adamın kendisine verdiği yerle yetinmeyip kucağıma oturmaya çalışan bir teyzeye daha fazla temas etmemek için olabildiğince kenara kaymışlığım, açtığım boşluğa da yerleşip kucağıma doğru ısrarla gelmesi üzerine “Ben kenara kaydıkça üstüme üstüme çıktınız. Buyurun, siz rahat rahat oturun en iyisi.” deyip yerimden kalkmışlığım var. Öyle de gurur yaparım.

İnenler indi, beni ezip geçenler boşalan koltukları seri bir şekilde doldurdu. Ben aynı noktada ayakta durmaya devam ediyorum. Bu arada, orada dikilmeye başladığım andan beri kitap okuyorum. Hemen önümde oturan, üniversite öğrencisi olduğunu tahmin ettiğim kızcağız kıpır kıpır bir şeyler yapıyor. Çantasına bir şeyler yerleştiriyor, üstünü başını düzeltiyor. “İnecek herhalde.” diye düşünüyorum ama inmiyor. Hareketleri azalıyor, duruluyor. Tam “Yerine yerleşti çok şükür.” diyorum. Yine bir hareketlenme başlıyor kızda. Gazını çıkaramayan ama derdini de kimseye anlatamayan bebek gibi garibim. Dayanamadı mı, hareketliliğinin ve huzursuzluğunun farkına vardığımı mı anladı ne olduysa, kafasını kaldırdı, bir şeyler söyleyecek gibi göründü. Sonunda ağzındaki baklayı çıkaracağı için sevindim biraz. “Siz isterseniz buraya oturun.” deyip kalkmaya yeltendi. Saniyelik düşünce seli bastı beynimi. Yaşlı mıyım? Hayır, 60 yokum ama 29 varım (https://www.youtube.com/watch?v=Wp1h9kDX7os). Hasta mıyım? Yani, biraz çürük elma sayılabilirim ama dışarıdan bakınca çok da şey değilim. Ayakta durabiliyorum en azından o an. Bana yer vermesine sebep olacak bir durum yok. “Bacım bana mı dedin?” diyesim gelmedi değil ama kız yüzüme bakarak söylediği için salak konumuna düşmek istemiyorum. Yine de, yerini neden bana vermek istediğine anlam veremediğimi anlamış olacak ki “Daha rahat okursunuz.” dedi.

kitab.jpg

Af buyur? Medeniyet mi o? (Ağlamıyorum, gözüme bir şey kaçtı.) Gülümsedim, “Teşekkür ederim.” dedim. Israr etti, “Gerçekten?” derken bir kez daha kalkmaya yeltendi. York düşesi kişiliğim geri geldi, asil duruşumla tebessüm ettim tekrar, “Hiç gerek yok.” dedim ama içimde milli bayram havası… Belki de Kılışdar haklıdır, ne bileyim. Sahiden, “Böyle bir şey olabilir mi?”

Bana mı dedin bacım?” üzerine 8 yorum

      1. Otobüs halk kitlesine hitap ederken metro ve benzeri taşıtlar daha bir burjuva tarzı kalıyor. Bana otobüs ve metrobüs daha samimi geliyor.

        Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s