“Böyle bir şey olabilir mi?”

İnsanlar hep dünya turu hayali kurar, hayallerinde bile dünya turu yapamayanlarsa Avrupa-ABD hayalleri kurarken, ben Balkanlar, Mağrip ülkeleri ve Güney Amerika hayali kurdum. Hiçbirine gidemedim. Her defasında, daha plan aşamasındayken anlamsız bir şeyler çıktı. Ben gidemedikçe aksi gibi etrafımda ne kadar insan varsa birer birer gitti. Pis insanlar!

Geçen yıl, üniversiteden arkadaşım Aslı, Küba’ya gitti. Bu yıl da eski iş yerimden iki arkadaşım gitmeye karar vermiş. Bir tanesi konuyu açtı. Ben, Aslı’nın geçen yıl, bu yıl da onların gitmesinin bana yapılmış büyük bir ayıp olduğundan bahsederken, Aslı’dan bilgi almamı istedi. Ruhsuz! “Kanatsız melek” seviyesinde iyi bir insan olduğumdan mütevellit, Aslı’yla konuşup, aldığım bilgileri iş arkadaşlarıma ilettim. Hazırlıklarını tamamlayıp on gün kadar önce gittiler. Facebook’ta fotoğraflar paylaşıyorlar, ben de beğeniyorum. Neden? Çünkü, kıskançlık denen şey içime işlememiş. Kim bilir, belki kanatlarım da vardır.

Geçtiğimiz hafta sonu Aslı’yla birlikte, başka bir arkadaşımızın evine gittik. İkisinin üniversite zamanında gönüllü faaliyette bulunduğu bir öğrenci kulubünden 376 tane ortak arkadaşı var. Her buluşmamızda asgari 213 tanesinden söz açılır. Yine öyle bir anda, Ömür diye bir arkadaşlarından bahsetmeye başladılar. Küba’ya gitmiş. Aa yalnız mı gitmiş? Yok, yalnız değilmiş. Daha doğrusu yalnız gitmiş de orada birileriyle mi tanışmış neymiş, bir süre onlarla gezip sonra yalnız devam edecekmiş. Hmm, iyi yapmış. Kulağım onlarda, başka bir şeylerle oyalanıyordum. “Fulya da hala Küba’da” dedim. Sesli düşünür gibi oldu biraz. Duymadılar. Bu arada, kulüpten arkadaşlarının hemen hepsini, sima ve/veya isim olarak biliyorum. Okul çıkışlarında, onlar kulüp toplantılarına kampüs içinde bir yerlere giderken veya biz bir yerlerde otururken arkadaşları yanımıza geldiğinde görürdüm. Yalnız, o kadar “Merhaba-Merhaba” seviyesinde kalmışız ki, bu insanlardan biriyle 1-2 ay önce, 10 yıl aradan sonra ilk kez karşılaşınca yeniden tanışmışlığım var 🙂 Ömür’ü de o şekilde tanıyorum işte. Yolda görsem tanırım yani.

Ertesi gün, Fulya whatsapp’tan bir fotoğraf göndermiş. Saat farkından mı münasebetsizliğinden mi bilmiyorum, ben beşinci uykumdayken falan gelmiş. Sabah alarmı kapatmak için telefonu alınca gördüm fotoğrafı. “Selfie” tabir edilen üç kişiden müteşekkil fotoğrafta Küba’ya giden iki arkadaşım ve Ömür vardı. Gördüğüme inanamadığım için bir daha baktım. Sabah alıklığı olabilirdi ama hayır, basbayağı Ömür! Ömür’ün onlarla ne alakası vardı? Aslı’nın bahsettiği, “Ömür’ün tanıştığı, Küba’da birkaç gün birlikte gezeceği insanlar” benim arkadaşlarım mıydı? Yolları nasıl kesişmişti? Bu ne çeşit bir tesadüftü? İnternet bağlantısı kıtlığı yaşadıkları için, iki gündür sorularıma cevap alamadım. Durup durup aklıma geliyor. Merakla “mavi tik”i ve cevapları bekliyorum.

küba

*Fotoğraf: http://arsiv.ntv.com.tr/news/306987.asp

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s