Toplu taşıma günlükleri – 3

Havalimanı metrosundayım. Dersten çıkmışım, beynim kazan gibi. Bir an önce eve varmanın hayaliyle zor dayanıyorum. Günde yedi adet toplu taşıma aracı kullandığımı bir yerlerde yazdım mı bilmiyorum. Yazmadıysam da şimdi yazdım. Günlük olağan strateji zincirimin o metro için olması gereken halkası tutmamış, ayakta yolculuk yapıyorum. Ayakta da ne kadar durabildiğim tartışılır.

İnsanların sürekli duyduğu seslere bir müddet sonra duyarsızlaştığını okumuştum bir yerde. Mesela, eviniz bir tren hattının tam dibinde. Misafirleriniz o evde nasıl yaşayabildiğinize akıl sır erdiremezken siz trenlerin raylarda çıkardığı sesleri duymaz olmuşsunuz çoktan. Benim için de toplu taşıma araçlarındaki anonslar bu şekilde oluyor. İlk zamanlar, had safhada sinir bozucuyken, hemen hemen hepsini ezberliyorum. Bu süreç, iradem dışında gerçekleşiyor. Daha sonra duymamaya başlıyorum. Kitabımı okuyorum, sağımda solumda duranların konuşmalarını da duyuyorum hatta ama anonsları, durağı takip etmek için özellikle dinlemiyorsam, duymuyorum. O an, neden bilmem, “T for Topkapı” anonsunu duydum. Devamında, duyarsızlaşmam geçerliliğini koruduğundan mütevellit, bir şey duyamadım ve epey bir süre ne olduğuna anlam vermeye çalıştım. “Neden T for Topkapı dedi ki bu şimdi? Topkapı’yı mı kodluyor? Ne alaka ya?” diye düşünürken gözüm, istasyon isimleri ve aktarma bilgilerinin yer aldığı güzergah haritasına takıldı. “T4 Topkapı-Habibler tram line” aktarma anonsu yapıyormuş meğer. Her gün duyduğum, mekanikleşmiş anonsu sorguladım. Hem de akıl almaz şekilde!

Bir yaştan sonra okumak kesinlikle yasaklanmalı. Şimdi beni kendimle baş başa bırakır mısınız lütfen? Biraz düşünmeye ihtiyacım var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s