Gerçeklik algım ve ben

Dinozorların gerçekten yaşadığını bilmiyordum. “Nasıl yani?” diyen olabilir, olmasın. Anlaşılmayacak bir şey yok. Düz cahilim işte. Bunları, ejderha gibi efsanevi yaratıklar olarak düşünüyordum. Nasıl olduğunu hatırlamadığım bir şekilde, yakın zamanda, fosillerin gerçek olduğunu öğrendim. Bu gerçeği kabullenmek elbette zor oldu. Nihayetinde, “İçtiğimiz sütler falan hep inektenmiş, vay be!” demek gibi bir şeydi bu. Sonra araştırdım, ettim. Yüzüme çarpan ilk acı gerçek, yazılışını da yanlış (dinazor) bildiğim oldu. Öyle böyle değil, varlıklarını tüm benliğimle reddetmişim. Kuru kuru aydınlanacak değildim. O yüzden, açtım bilgisayarı, araştırmalarıma devam ettim. Araştırma dediğim de, bildiğiniz dinozor stalkladım. Evet, bunu da yaptım! “Dinimizde dinozorlar hakkında bilgi var mı?”, “Dinozorlar döneminde insanlar var mıydı?” gibi ilginç sorular ve onlardan daha ilginç cevapları arasında yol alırken ikinci aydınlanmamı yaşadım. İnsanlar, dinozorların vaktin birinde var olduğuna ikna olmuşlar. Sonra bunu sorgulamışlar. Bunların hepsi toplanmış, “var cephesi” ve “yok cephesi” diye ikiye ayrılmışlar. Bense, daha dinozorların var olduğunu yeni öğreniyorum.

Bu mevzu böylece kapandı gitti sanıyorsanız fazlasıyla yanılıyorsunuz. İkinci aşamaya geçişim, ışık hızından azıcık daha yavaş oldu. Baktım ki okuduklarımla ne ikna ne de tatmin oluyorum, derhal “Bence hiç yaşamamışlar.” cephesine dahil oldum. Yapacak bir şey yok. Cahillik ciğerime işlemişse benim suçum değil. Benim suçum da olabilir, kararsız kaldım şimdi :/ Ayıptır söylemesi ben ay’a çıkıldığına da inanmıyorum. Bununla da yetinmiyor, dünyanın yuvarlak olduğundan şüphe edenlere kulak verip “Söyledikleri hiç de mantıksız değil.” diyorum. Bunları okurken sinsi sinsi gülen olursa çok ayıp eder. Galileo “Dünya yuvarlaktır ve dönmektedir.” dedi diye adama deli mi dememişler, idam mı dememişler… Yazık, sonra da utanmadan onun dediğine gelmişler. Sözün özü, bence olmaz değil. İspatlayabilen çıkarsa sevinirim.

Bu süreçte elim boş durmadı, yeni fobi edindim: Yarın bir gün birisi çıkıp “Ejderhalar gerçekten yaşadı” demez değil mi? Demesin. Zira, o kadarını kaldıramayabilirim. Teşekkürler.

Not: https://www.youtube.com/watch?v=W6A8W4n5zO4 videosundaki dayı gibi değil benim inanmama şeklim. Abartmayın! Kendine özgü bir asaleti, naifliği var benim inanmayışımın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s