Ben daha güzel keserim

Saçlarım dökülüyordu. O kadar çok dökülüyordu ki taramaya korkar olmuştum. Her banyo sonrası, gider saçımın rengini alıyor; deliklerinde, bir araya getirilse 5 banyo sonrasında bir peruk elde edilecek kadar saç birikiyordu. Sınav haftamdı. Baktım saçlarım artık taranamaz hale gelmiş. Tarayamadan o uzunlukta saçı nasıl yıkayacağım? Keserim o zaman! https://www.youtube.com/watch?v=sXXPgal-BM0 Benimki buradaki gibi bir depresyon kesmesi olmadığından mütevellit ölçtüm, biçtim, kestim, bir daha ölçtüm, bir daha kestim. Bu döngü, saçımın düzgün kesildiğinden kendim tatmin olana kadar devam etti. İlk saç kesme tecrübem olmamasına rağmen, bu kadar boy farkı daha önce denediğim bir şey değildi. İlaveten, saçımı 3 cm kestirdiğimde bile haftalarca onun pişmanlığını yaşayan bir insan olarak, yakından tanıyan kimsenin benden beklemeyeceği bir işe kalkışmıştım.

İşten geldiğinde ablam, banyonun kapısı açık, beni ayna önünde, elimde makasla, küt saçlı görünce koştu. “İyi misin sen? Bir şey mi oldu?” dedi. Dediğim gibi yakından tanıyan birinin gözünden bakınca, saçımı o kadar kesebilmem için bir şey olmuş olması lazımdı. Depresyonda mıyım diye kendince kontrol etti, öyle olmadığıma ikna olunca salona geçti. Elimde makas, peşinden koştum “Saçımın arkasını göremiyorum ama ortasında hafif bir fazlalık olduğunu hissediyorum. Düzeltmen lazım.” dedim. Dünyanın en estetik yoksunu insanı olabilir. Bir o kadar da rahattır. Kendi saçı tümden yamuk olsa fark etmez, fark etse de umursamaz mesela. Biri dediğinde de, “Aa öyle miymiş? Hiç farkında değilim.” der geçer. “Emin misin bunu benden istediğine? Sonra, ben yaptım olmasın, başımın etini yeme.” dedi. “Hiçbir şey olmaz. Kes gitsin. Zaten şu kadarını keseceksin bak.” diye keseceği tutamı eline tutuşturdum. Bir süre saçımı o haliyle kullandım. Öyle takdire şayan bir kesim değildi ama gören az sayıda insanın çoğu kuaförde kestirdiğimi düşündü. Katlı bir kesim olmasının bunda payı olabilir.

“Nee! Kendin mi kestin?” tepkilerindeki “pis pinti”nin yüzde kaçlık payı oluşturduğunun hesabına girip asabımı bozdurmamak için kuaföre gitmeye karar verdim. Bu arada, kuaförlerin en nefret ettiği müşteri grubuna giriyorum sanırım. Boya yok, fön yok. Kuaförle tek münasebetim, yılda iki defa kesim ve düğün-dernek zamanlarında sade bir saç modeli yaptırmaktan ibaret. Makyaj, manikür, pedikür deseniz hak getire. Gittiğim kuaförleri de talep, yönlendirme ve memnuniyetsizliğimle cinnet seviyesine getirdiğimden, beni diğer sevmedikleri müşterilerden daha fazla sevmiyorlar. Çok da umrumda. Onlar da müşterinin istediğini dikkate almayı öğrensin. Bir defa da kendi bildiklerini okumasınlar. Kafa benim, saç benim. (https://www.youtube.com/watch?v=Ul0qEpswXj8) Sen kimsin ya? O koltuğa oturup “Bu saçı en son kim kesti?” cümlesinin imayla ünlenişini duymamışlığım yok. Aa sen kestin ya cnm, unuttun mu? Evet, bunu demeyi denemeliyim bir dahaki sefere. Yüzünde oluşacak ifade görülmeye değer olacak, hiç şüphem yok.

Tabii ki istediğim gibi kesemedi. Eve geldim, tekrar düzelttim. Madem kendi kestiğim saçı düzeltmesi için gittiğim kuaförün kestiği modeli yine kendim düzeltecektim, kuaföre neden gittim? Cevap: a) Toplum baskısı. Basmayın insanları! Bir rahat bırakın, bir nefes aldırın. Kuaförlere mecbur kalmadıkça gitmeyin, tanıdıklarınızı gittirmeyin. Adamlar çözmüş olayı. Nasıl? Depresyona giren kadın, soluğu kuaförde alıyor. Bunlar da en yeni, en pahalı ve en lüzumsuz ne varsa o deneğin üzerinde deniyor. Sonra yüzüne bakılmayacak hale getirdiği kadını “Ayy, prenses gibi oldun hayatım! O seni kaybetti, bırak o düşünsün.” falan diye gazlıyor. Yazarken bile ruhum daraldı yeminle. Yalan onlar sayın kadınlar. Şunların ekmeğine yağ sürmeyin, sonra benim gibi masumların başına ekşiyorlar: “Bu kesim şimdi haftada 2 fön ister. Gel mutlaka. Tamam mı?” Tmm cnm, görürsen bana da söyle bunu. Hoşça kal!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s