Bela paratoneri

Böbrek kisti kontrolüm için bir devlet hastanesinin semt polikliniğindeki üroloğa gittim. Ben kafamda, “Derdimi en özetlenmiş haliyle nasıl anlatırım da doktor ‘Kısa kes’ deyip oflamaya başlamaz”ın hesabını yaparken, benden önce çıkan kız geri gelip, “Burada ultrason yok diyorlar” dedi. Adam döndü buna “Kız, ben sana burda mı dedim?” dedi. Kız, “Burası değilse neresi?” mantık yürütmesi sonrası harika bir fikir buldu, “Ha yukarı mı çıkacağım?” dedi, adam kafa salladı, kız çıktı. Yukarısı iş hanı. Poliklinikle aynı binayı paylaşmak dışında hiçbir ortak noktası yok. Neyse, yeniden bana döndü ama adamın o kadar umrunda değilim ki “Ağrım var bir haftadır.” dememe rağmen idrar tahlili yaptırma gereği bile görmeden, bana da “Git, ultrason çektir, sonucunu getir.” dedi. “Prostatıma baktırmaya geldim.” deseymişim fark eder miymiş, merak ettim.Çok şükür hastane tecrübem benden önce çıkan kızdan fazla olduğu için ultrasonu hastanenin merkez binasında çektireceğimi biliyordum, gittim. “Ultrason randevusu en erken 9 şubata var.” dediler. “Tamam” dedim, aldım çıktım. Bindim otobüse, daha  hareket etmeden 9 şubatın reglime denk gelme ihtimali dank etti ama otobüsten inemiyorum; çünkü 40-45 dakikada bir sefer yapıyor. Normalde kafam tuvalette çalışır hep ama demek ki nadir sefer yapan otobüste de çalışıyormuş. Regl-ultrason kesişme ihtimalini kadere bırakıp ender rastlanan otobüsle çarşıya gittim.

Saçım 2 cm uzayınca avuç avuç dökülmeye başlamıştı yine. O kadar ki, 1 yıl evveline kadar uçlarından kestirdiğimde bile aylarca pişmanlık yaşadığım saçlarım için “Kessinler kurtulayım.” diyecek kafaya ulaşmışım. Kuaföre dedim ki “Arkası kısa, önü uzun olsun ama şu anki saçıma iyi bakın; çünkü sözde bu da öyle ama bakınca hiç öyleymiş gibi durmuyor. Lütfen boy farkı belli olsun.” Bayağı gerizekalıya anlatır gibi anlattım, anladığına ikna olunca sustum. Kesti. Çıplak gözle bakıldığında yine şahane besleme modeli küt saçım oldu. Cetvelle ölçülürse arka ve ön arasında milimetrik bir fark çıkabilir. Neyse, oradan da kendimi teskinle çıktım. Hafta sonu bir çizme ve çantamı yapıştırması için tamirciye götürmüştüm. Ayaklarım o kadar sorunlu ki uygun ayakkabıyı zaten çok zor buluyorum, bulduğumu da mümkün olduğunca uzun giyeyim istiyorum. Adama “Sadece yapıştırın, tutmazsa da sorun değil” demiştim. En kötü ne olabilirdi ki? Nubuk-süet arası, alacalı bulacalalı gri çizmem, amca yağmurda-karda hunharca giyip rengini mundar ettiğime kanaat getirip “Kızıma bir iyilik yapayım” dediği için, parlak acı kahveye dönmüş. Bir de nasıl becerdiyse imitasyon deri olmuş çizme. Üstelik yabış yabış 😦 “Çantayı da boyamadın değil mi amca?” dedim. “Rugan yaptım onu da mehehe” dedi. “Alıştım amca ya, şaşırmam!” dedim, “Canın sağ olsun kızım” dedi. “Onu benim demem gerekmez miydi?!#=/%” diye düşünerek eve geldim. Çantaya orada bakmamıştım, eve gelince gördüm. Çantanın açılma olmayan yerini de açmış, potluk yapacak şekilde yapıştırmış, derisini de soymuş. Makineye mi sıkıştırdı, ne halt ettiyse artık, ilginç bir çalışma olmuş. Kullanılacak gibi değildi, attım çöpe.

karantina

Hayır, bir de geçtiğimiz sonbaharda, mahalle arası yerlerde heba olmasın diye alışveriş merkezinin kuru temizlemecisine götürdüğüm trençkotumun lekelerini çıkaramadıklarıyla yetinmeyip mavi mürekkebimsi yeni lekeler eklemişlerdi. O zaman da “Daha kötü ne olabilir ki?” deyip eve getirince çamaşır makinesine atmıştım. Kuru temizlemeye verdiğimde var olan lekeler çıkıp, onlardan yadigar yeni lekeler yerinde kalmıştı. Bunun üstüne “Aman iyi yere götürsem de başına bir şey gelmeyeceğinin garantisi yok madem, amca alsın yapsın işte.” demiştim. Başkası anlatsa “Cenabet dolaşma kardeşim. Abdestimizi alalım, işlerimizi öyle halledelim.” diye geyiğimi yapardım. Kendi başıma gelince hiç öyle eğlenceli olamadı. Sinirden ağlamamak için zor tutuyorum kendimi.

*Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BP2DDO0g5TV/ (Mustafa Özdemir’e teşekkürlerimle)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s